Nazdar Ždiar!

Nedávno ma zaujala kniha o dekoratívnej tradícii na Slovensku od Oľgy Danglovej “Ornament a predmet”, v ktorej sa dozviete o bohatom svete ľudovej výtvarnej kreativity, o jej minulosti a prepojenia s európskou výtvarnou tradíciou.
Načerpáte z nej veľa zaujímavých vedomostí o vzťahu medzi ornamentom a predmetom a prejavmi kreativity v tkáčskom, výšivkovom umení, v dekore predmetov z dreva, kovu, keramike, čipky, kože a mnoho ďalších informácií.

Dovolenka na Slovensku “padla” termínovo na stred júla. Všetci sme sa veľmi po náročnom období korony tešili na pár dní v krásnom prostredí Belianskych Tatier, v Ždiari.
Čím ďalej na východ Slovenska mal vo výzdobe textílií tkaný ornament a výšivka väčšiu váhu, a tak, keď som tieto dekory v rámci našej dovolenky vzhliadla, vždy ma to veľmi potešilo, ako si tradície vážime, ako sa k nim vraciame a radi ich svetu prezentujeme.

*detail rukáva z opliecka. Dekor založený na mozaikovom striedaní farieb drobných štvorčekových motívov tkaných ripsovou väzbou, obec Ždiar prvá polovica 20.storočia
*detail obrusu Ružbachy (okrs. Stará Ľubovňa) začiatok 20. storočia (zdroj kniha)

Na ceste do Ždiaru sme sa zastavili na mieste, ktoré sa označuje ako stred Európy, v meste Kremnica. Mesto pôsobilo skôr ako mesto duchov a boli sme trocha sklamaní. Veľa starobylých budov bolo opustených a nevyužiých. Jedine, kde to trocha žilo, bolo námestie s peknými meštianskymi domami. Nedostali sme sa ani do jedného múzea. Buď boli pozatvárané a otvárali až v septembri alebo až v neskorej hodine. Prehliadka expozície v Mincovni sa tiež nekonala, nakoľko všetky termíny boli už obsadené.
Po dobrom obede sme si pozreli aspoň Kostol sv. Kataríny.V Ždiari nám letné ráno každý deň po zobudení, pripravilo takýto výhľad … a teda náš program sme museli prispôsobiť počasiu.

Ako prvé sme navštívili Ľubovniansky hrad a skanzen pod hradom, ktorého expozícia je veľmi pekne pripravená.
Vždy ma láka sa pozrieť do tých malých domčekov, ako sa ľudia zmestili do jednej izby a tam mali všetko svoje šťastie.

*zdobené tkaniny-dekor na perinách a plachte, obruse s typickou farbou pre tento región
*maľovaný dekor (najčastejšie motívy kvetov a rastllín) na truhliciach


*”Okno” z ľubovnianskeho hradu

Cestou – necestou do Starej Ľubovne (cesty sú tam veľmi kľukaté a dlhé medzi dedinami), sme si všimli odbočku v dedinke Hniezdne na Nestville PARK, a tak sme sa rozhodli, že expozícia Liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, bude pre našu skupinu ďalší dobrý program, ak bude teda pršať. A keďže pršalo, vybrali sme sa ďaľší deň do dedinky Hniezdne, popozerať ako sa vyrába (a pije 🙂 prvá slovenská whisky a keďže sme nesmeli zabudnúť aj na naše deti, bola sľúbená aj ochutnávka čokolády v Nestville chocolate.

V podhradí Ľubovnianskeho hradu sa nachádzal najstarší zachovaný liehovar na Slovensku, postavený už v polovici 18. storočia, a myšlienka prezentovať tradičné ľudové remeslá súvisiace s liehovarníctvom ako kováčstvo či debnárstvo spolu s najmodernejšou rafinériou na výrobu liehu v Európe sa v tomto regióne určite dobre ujala.

Prehlliadka expozície začína historickou ukážkou ľudových remesiel, potom prehliadkou modernej výroby liehu a na záver prehliadky nás čakala aj malá ochutnávka v peknej degustačnej miestnosti.


*prehliadka historickej časti


*dekor obrusu (motívy kvetov v červeno-modrej farbe) v degustačnej miestnosti


*ručne vyrezávaný obraz

Na záver sme sa zastavili aj v čokoládovom kráľovstve Nestville Chocolate, ktoré spája priamo výrobňu čokolády s príjemnou čokoládovňou, kde sme po výbornom obede v miestnej Taberne ochutnávali čokolády a kávu.

V posledný zamračený deň sme riskli túru do neďalekej Monkovej doliny, kde nás po hodine dážď znova našiel, ale aspoň sme sa všetci pekne skryli pod najbližšiu drevenú striešku a pekne sme si pod ňou počúvajúc dážď, spoločne posedeli.Nedalo mi neodfotiť aj toto miesto-milú spomienku, kde som lyžovala ako 18-násť ročná a toto bol náš jedinečný bufet:-)

Cestou domov z dovolenky sme navštívili ešte Zvolenský zámok, kde je stála expozícia a aktuálne výstavy SNG.

foto: slbagency

Scroll to top